aktuálně

Bezdůvodné obohacení: Víte, jak se bránit?

Určitě už jste někdy slyšeli pojem „bezdůvodné obohacení“, ale víte, co přesně znamená a jak se liší od krádeže? Víte, co dělat, pokud k bezdůvodnému obohacení dojte, ať už schválně, či omylem? V tomto článku najdete všechny potřebné informace.

Kdy jde o bezdůvodné obohacení?

Bezdůvodné obohacení nastává, když se někdo obohatí na úkor druhého bez spravedlivého nebo zákonného důvodu. Někdy se toho může osoba dopustit i v dobré víře, ale bezdůvodní obohacení je objektivní pojem a nehraje roli, zda osoba věděla, že se dopouští protiprávního jednání nebo ne.

Jedná se o případy, kdy někdo získá majetkový prospěch bez právního důvodu, na základě zaniklého právního důvodu, protiprávním využitím cizí hodnoty nebo tím, že za něj někdo jiný plnil jeho povinnost.

Jaké předpoklady musí nastat, aby se jednalo o bezdůvodné obohacení?

  • Prospěch a obohacení neoprávněného nabyvatele
  • škoda způsobená jiné osobě
  • příčinná souvislost mezi obohacením jednoho subjektu a újmou subjektu druhého,
  • obohacení je neoprávněné

Co to ale přesně znamená v praxi? Může se jednat například o situaci, kdy prodávající nechce vrátit peníze po odstoupení od smlouvy, nebo když někdo omylem pošle peníze na cizí účet a ty nejsou vráceny. V těchto situacích jde o dluh vůči osobě, která peníze zaslala.

Jak postupovat při bezdůvodném obohacení?

Osoba, která se obohatila bez právního důvodu, musí peníze vrátit. Jinými slovy, neexistuje žádná smlouva, na základě které by si osoba mohla peníze nárokovat. Tehdy je prvním krokem je výzva k vrácení peněz, čímž vzniká splatnost dluhu.

Pokud jde o peněžní plnění, můžete požadovat úroky z prodlení, pokud dlužník nevrátí peníze včas. Pokud bezdůvodné obohacení spočívá v něčem jiném než penězích a dlužník to nemá u sebe, musí poskytnout peněžní náhradu.

Když dohoda nepomáhá

Pokud dobrovolná dohoda selže, je na místě předžalobní výzva. Ta dlužníkovi ukazuje vážnost situace a upozorňuje na možnost soudního sporu, pokud nesplní svou povinnost.

Pokud dlužník nevyhoví, nezbývá než podat žalobu na vydání bezdůvodného obohacení. Před podáním žaloby ale vždy musíte nejdříve zaslat předžalobní výzvu. Jedině tak si potom můžete zajistit náhradu nákladů řízení, pokud budete úspěšní.

Promlčení

Nezapomeňte, že nároky na bezdůvodné obohacení se promlčují. Obvykle máte 3 roky od chvíle, kdy zjistíte, že vám někdo dluží, na podání žaloby. V některých specifických případech mohou ale být promlčecí doby odlišné, proto neotálejte s řešením svých nároků, ať není pozdě.

Rada na závěr

Pokud máte podezření, že vám někdo dluží bez právního důvodu, postupujte následovně:

  1. Zašlete dotyčnému výzvu k úhradě dluhu.
  2. Pokud nedojde k úhradě, pošlete předžalobní výzvu.
  3. Osmý den po doručení předžalobní výzvy podejte žalobu k soudu.

Další články autora

Komentáře

Nejnovější články

Co je životní pojištění a proč byste o něm měli přemýšlet?

Životní pojištění je finanční nástroj, který poskytuje ochranu pro vás a vaše blízké v případě neočekávaných životních událostí. Ačkoli se může zdát jako něco,...

Konec podpory Windows 10 se blíží, nezůstávejte pozadu

Microsoft stanovil datum ukončení podpory Windows 10 na 14. října 2025. Pro uživatele to znamená zásadní rozhodnutí ohledně budoucnosti jejich počítačového vybavení. Přestože systém...

Chcete se naučit obchodovat na finančních trzích? Vyzkoušejte si to nanečisto

Zajímají vás akcie, kryptoměny a další formy investování? V takovém případě se rozhodně do ničeho nevrhejte bezhlavě. Ze všeho nejdříve si vyzkoušejte demo platformu...
- Komerční sdělení -spot_img

Redakční výběr

Partner webu

spot_img
spot_img
spot_img