Je to investice do životního prostředí, tvrdí šéf společnosti.
Ecorec Slovensko, dceřiná společnost cementáren CRH Slovensko, získala do svého Pezinská závodu investici v hodnotě 3,6 milionu eur.
Směřovat bude do nové výrobní linky na zpracování zejména průmyslového odpadu, nerecyklovatelných zbytků z třídění plastů, odpadu z papíru, automobilového a jiného odpadu, který již nelze dále recyklovat. Vyrobí z něj alternativní palivo potřebné pro výrobu cementu v závodech CRH.
„Není to jen investice do našeho podnikání ve společnosti ecorec, ale i investice do slovenského odpadového hospodářství. Díky nové výrobní lince budeme moci zpracovat více slovenského odpadu, který takto neskončí na skládkách, „uvedl generální ředitel CRH North Danube Klaus Födinger.
Sulík oceňuje investici ze dvou důvodů
Výroba cementu je obecně mimořádně energeticky náročný proces. Proto je podle společnosti v zájmu ochrany životního prostředí používat jako náhradu za tradiční fosilní palivo, kterým je zejména uhlí, alternativní paliva vyrobené z odpadu.
Jako při otevření nové výrobní linky uvedl ministr hospodářství Richard Sulík, tuto investici oceňuje ze dvou důvodů. Tím prvním je fakt, že CRH se pro její realizaci rozhodlo navzdory aktuální celosvětově složité ekonomické situaci, čímž potvrdilo, že jeho plány jsou dlouhodobější.
„Vyslali signál, že mají svou vizi a budou v ní pokračovat,“ konstatoval ministr.
Druhý důvod je podle něj ještě významnější a souvisí se samotným nakládáním s odpadem. Sulík vyzdvihl zejména využity principy oběhového hospodářství. „Toto považuji za velmi moudrou myšlenku, za něco, co má budoucnost. Z tohoto pohledu je dnešní investice opravdu výjimečná,“ ocenil ministr.
Investice do životního prostředí
Pezinský závod ecorec bude zpracovávat převážně lokální odpad, a to ze všech regionů. Díky investici se jeho kapacita zvýší ze současných 50 tisíc tun odpadu na 75 tisíc tun odpadu ročně.
„Je to investice do životního prostředí, protože použití alternativních paliv namísto uhlí chrání neobnovitelné přírodní zdroje a díky biomase, která je jejich součástí, také snižuje produkci emisí oxidu uhličitého (CO2),“ doplnil Födinger.
Využití alternativního paliva šetří oproti uhlím 30 až 40 procent emisí oxidu uhličitého. Alternativní palivo totiž obsahuje i část biomasy, která je CO2 neutrální.