Český úvěrový trh se rozděluje na dvě hlavní kategorie – bankovní a nebankovní. Spousta zájemců o spotřebitelský úvěr se v první řadě obrací na banku, nicméně i nebankovní společnost dokáže nabídnout atraktivní podmínky, protože jsou od roku 2016 regulovány Českou národní bankou. I nebankovní poskytovatelé totiž musí mít licenci od České národní banky, aby mohly nabízet úvěrové produkty. Na co si dát pozor, pokud chcete požádat o nebankovní úvěr? Jak vybrat vhodného poskytovatele?
Transparentní podmínky a důvěryhodnost poskytovatele
Jedním z klíčových faktorů je důvěryhodnost poskytovatele. Ověřte si v první řadě, jestli má daná společnost výše zmíněnou licenci od České národní banky, což je základní podmínka pro její legální fungování. Vedle toho se zaměřte na transparentnost podmínek – všechny poplatky, úroky a sankce by měly být jasně uvedeny ve smlouvě. Pozor si dávejte na nabídky, které slibují sice poskytnutí peněžního obnosu ihned, ale neuvádí podrobnosti o úrokové sazbě či RPSN (roční procentní sazba nákladů). Zajímavou alternativou jsou půjčky se zástavou nemovitosti ihned, protože dokážete získat větší částku na delší dobu.
Zhodnoťte své finanční možnosti
Před podpisem smlouvy pečlivě zvažte svou schopnost úvěr splácet. U půjček se zástavou nemovitosti hrozí riziko ztráty nemovitosti v případě nesplácení. Proto si vypočítejte, zda budete schopni hradit měsíční splátky i při neočekávaných výdajích. Vyplatí se také mít finanční rezervu pro případ nenadálých situací. Pokud si nejste jisti, neváhejte se obrátit na finančního poradce, který vám pomůže s vyhodnocením nabídky. Buďte tedy obezřetní a vyberte produkt tak, aby vám posloužil, a nikoliv vás zničil. Podívejte se na webovou stránku nebankovni-finance.cz s širokým portfoliem služeb.